اصول نورپردازی

نکات کلیدی نورپردازی در طراحی داخلی

زمستان فرصت مناسبی برای تغییر مدل نورپردازی در طراحی داخلی خانه و لذت بردن از شب های طولانی پیش روست. در این مطلب به  اصول نورپردازی خانه می پردازیم و نکاتی را مرور میکنیم که به خصوصیات چراغ ها و انواع نور با توجه به فضا اشاره میکنند و شما را در نورپردازی فضای داخلی خانه کمک میکنند. اما به یاد داشته باشید انتخاب نوع مناسب نورها کلیدی ترین نکته در نورپردازی فضای شماست.

نورپردازی داخلی منزل

تغییر دکوراسیون با نورپردازی:

اصول اولیه

توصیه طراحان داخلی استفاده از حداقل 3 نقطه روشنایی در یک فضاست، که دو تا از آنها تامین کننده نور محیط و سومی به عنوان عنصر تزیینی و در عین حال کاربردی ایفای نقش میکند. عناصر نور پردازی می توانند به اشکال آویز سقفی، چراغ رومیزی، آباژور زمینی و یا لوستر باشند.

نکته: اگر از یک منبع نور رشته ای برای روشنایی اتاق استفاده می کنید از نوع دیمر دار انتخاب کنید. دیمر به شما اجازه تنظیم نور را میدهد.

نور و رنگ

قبل از انتخاب لامپ و رنگ نور، حتما در مرحله اول تم رنگی فضا را در نظر بگیرید. نورهای آبی، سبز و سفید برای اتاق های روشن مثل سفید کاربرد دارند. معمولا لامپ های رنگی کم مصرف هستند. اگر اتاق شما رنگ هایی در تم های قهوه ای، زیتونی و یا خاکستری دارد بهتر است از نورهای گرم تر و زرد رنگ استفاده کنید.

نکته: درسته که شمع ها به هر فضایی زیبایی میدهند اما سایه های ایجاد شده و کم و زیاد شدن نورشان چشم را اذیت می کند.

نورها را کجا قرار دهیم؟

زمانی که برای مکان و موقعیت عناصر نورپردازی تصمیم گیری میکنید یادتان باشد نورها را در ترازهای مختلف قرار دهید. برای تاثیرگذاری بیشتر سعی کنید نور را به سمت گوشه ها هدایت کنید. یا از نور برای برجسته سازی عناصر موجود در فضا استفاده کنید. مثلا تمرکز را به سمت یک تابلو هدایت کنید. برای فضاهای پرکار مثل آشپزخانه چراغ ها را به صورتی تعبیه کنید که بیشترین نوردهی را داشته باشند و کمترین سایه را ایجاد کنند.

نکته: چراغی که در مقابل یک دیوار سفید روشن باشد و نور را منعکس کند خیلی تاثیر گذارتر از این است که به صورت مستقیم و نقطه ای فضا را روشن کند.

چگونه نور را در اتاق های تاریک به حداکثر برسانیم؟

در اتاق های تاریک از آینه برای منعکس کردن نور اتاق استفاده کنید. قرار دادن آینه پشت چراغ رومیزی یا آباژور زمینی یک راه فوق العاده برای ایجاد نور و سایه های جذاب است.

نکته: در اتاق های تاریک از نورهای سقفی استفاده کنید و برای جبران نور کم از چند منبع نور مختلف بهره ببرید.

از عناصر نورپردازی حداکثر بهره را ببرید

گاهی جذابیت و زیبایی که چراغ ها به فضا میدهند، بسیار ارزشمندتر از نوری است که تولید می کنند . پس به آنها به عنوان تزیینات فضا نگاه کنید و انتخاب شما بر این مبنا باشد.

نکته: همیشه یک شمعدان زیبا، یک شمع ساده را جذاب جلوه میدهد پس برای چیزی که دوست دارید هزینه کنید.

نورپردازی داخلی مدرن

نورپردازی نشیمن

نشیمن مخصوص استراحت و ریلکس کردن و تلویزیون دیدن است. پس نورپردازی آن باید به صورتی باشد که محرمیت و راحتی این فضا را حفظ کند. چراغ های رومیزی نور را به سمت پایین هدایت میکنند و نوری ملایم را برای استراحت انتشار می دهند. پس برای نشیمن و اتاق خواب گزینه مناسبی هستند. از بازی نور و سایه ای که کریستال های تزیینی چراغ های اتاق شما ایجاد میکنند لذت ببرید و اختلاف تراز بین نورها و همچنین استفاده از نور کم را فراموش نکنید.

 

نورپردازی نشیمن

نورپردازی اتاق کار

برای فضای مطالعه و کار باید از نورهایی که به پایین تابش دارند استفاده شود. چراغ های رومیزی و چراغ مطالعه برای همین منظور طراحی شدند. برای فضاهایی که شاید کوچک باشند اما نیاز به نور بیشتری دارند طراحان با الهام از نیمه قرن بیستم چراغ هایی را طراحی کردند که هم کاربردی و هم زیبا هستند، در واقع هنر و عملکرد را در طراحی به طور همزمان بکار گرفته اند.

نورپردازی اتاق کار

نورپردازی آشپزخانه

آشپرخانه را فراموش نکنید، فضایی چند عملکردی که برای آماده سازی غذا و پخت و پز نیاز به نور بیشتری دارد. در این فضا چراغ های سقفی و دیوارکوب می توانند همزمان به کار گرفته شوند. نکته مهم این است که ارتفاع نصب را در نظر داشته باشید تا حداکثر کارایی را داشته باشند و به سایه ها هم توجه کنید.

نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی فضای غذاخوری

از چراغ های سقفی با حباب برای بالای میز ناهارخوری استفاده کنید تا سایه شما بر روی بشقاب نیفتد، استفاده همزمان از چراغ های متفاوت که در فواصلی معین و ارتفاع های متفاوت در طول میز شما آویخته شدند، میتواند ایده جذابی باشد و سایه های شگفت آوری تولید کند. حباب  چراغ های شما می توانند از نوع فلزی مدرن باشند، یا حبابی شیشه ای با طرح های گرافیکی و یا طرح های پر زرق و برق داشته باشند.

از زیبایی شمع ها زمانی که شعله های کوچک نور را با لطافت خاصی روی میز می ریزند و به یک شب زمستانی گرما میبخشند غافل نشوید. از شمعدان های کوچک و دوست داشتنی روی میز همراه با یک فنجان چای یا قهوه داغ لذت ببرید…

نورپردازی میز ناهارخوری

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *