آشپزخانه مینیمال

5 کلید برای ساخت فضایی شگفت انگیز با نگاهی مینیمالیستی

این روزها دکوراسیون و طراحی داخلی که نگاه مینیمالیستی دارند، خیلی محبوب شده اند. این نوع طراحی تمایل به دست نخورده بودن فضا دارد و شامل دیزاینی بسیار ساده و بی آلایش است، به طوریکه تصور اینکه کسی بتواند در اینگونه فضا دوام آورد و به زندگی ادامه دهد، گاهی سخت به نظر میرسد!

اگر شما هم شیفته این سبک ساده و مدرن هستید با آرتج همراه باشید تا 5 نکته کلیدی این سبک و راهکارهایی ساده برای تبدیل دکوراسیون خانه به سبک مدرن و مینیمال را با هم مرور کنیم.

۱-رنگ ها را خنثی نگه دارید

طراحی داخلی به سبک مینیمال در واقع چیزی جز سادگی نیست. انتخاب رنگ مبلمان باید  شما را به این هدف نزدیک تر سازد. در نوع اصیل این سبک تنها از یک رنگ استفاده می شود، اما اگر شما می خواهید کمی از خشکی این سبک فاصله بگیرید، می توانید از طیف رنگ های گرم هم به عنوان رنگ مکمل و چاشنی طراحی استفاده کنید.

وقتی شما اتاقی را با رنگی کاملا خنثی طراحی می کنید، بدیهی است که باید کمی تنوع در طراحی برای جلوگیری از ایجاد ظاهری یکنواخت و خسته کننده، بکار ببرید. برای اینکار کافی است از قانون 10/30/60 استفاده کنید. یعنی یک رنگ را به عنوان رنگ غالب انتخاب کنید، رنگ دوم را به عنوان رنگ ترکیب شونده با رنگ اصلی و رنگ سوم را برای ایجاد تفاوت و جلوگیری از یکنواختی!

رنگ های خنثی در طراحی مینیمال

۲-به مبلمان توجه کنید

در فضای مینیمالیستی مبلمان حرف اول را می زند در این نوع طراحی، اتاق ها معمولا بر اساس کاربردشان ساخته می شوند و هیچ راهی بهتر از نمایش مبلمان مناسب اتاق، در وسط آن به عنوان نقطه اصلی جلب توجه، وجود نداره. اصول چینش مبلمان در این سبک به این صورت است که مبلمان قلب فضای شما است که با فضای خالی اطراف احاطه شده است تا تمام تمرکز فضا را به سمت خود جلب کند.

مبلمانی که برای دکوراسیون خود انتخاب می کنید، نقش مهمی را در طراحی شما بازی می کند. شاید مبلمانی که شما برای طرحتون مجبورید تهیه کنید گران قیمت باشد، اما مطمئن باشید که شما را به هدفتان، یعنی جلب تمام توجه ها، خواهد رساند. تو این سبک اگر خواهان نگاهی زیبایی شناسانه هستید، باید به مبلمان خود بیشترین توجه را کنید، انتخاب شما باید ساده باشد و تا جایی که امکان دارد از متریال های طبیعی در آن استفاده شده باشد.

مبلمان مینیمال

۳-از بافت های مختلف استفاده کنید

از آنجایی که در این سبک شما از تعداد انگشت شماری وسیله می توانید در فضای موجود خود بهره ببرید، باید مطمئن باشید که هرکدام دارای چند عملکرد باشند و دارای مهم ترین ویژگی این سبک، یعنی کارکرد و زیبایی توامان هستند. مهم است که تنوع زیادی در کارکرد وسایلتان، برای بالا بردن جذابیت اتاق، داشته باشید. استفاده از بافت سلاح مخفی شما برای رسیدن به این هدف می تواند باشد!

بافت در واقع با وزن بصری وسایل در ارتباط است و با استفاده از آن می توانیم حسی را که می خواهیم در یک فضا بوجود بیاوریم. برای مثال در تصویر بالا فرش بافتی نرم و مخمل گونه دارد و  میز هم دارای سطحی صاف و صیقلی است. وقتی دو فضا کنار هم قرار می گیرند با ایجاد تفاوت و کنتراست بین آنها تا جایی که می توانید از بافت بهره بگیرید.

بافت در دکوراسیون مینیمال

۴-کمد رو فراموش نکنید

هیج اتاقی بدون تعداد زیادی کمد، کاربردی نخواهد بود. اتاق باید وسایل زیادی را دربر بگیرد و این موضوع شامل اتاق های مینیمال نیز می شود. تنها تفاوت در نوع جا دادن وسایل در کمد است.

در این مبحث کمد مخفی بهترین راه حل است! می توانید این کمدها را پشت در بسازید، یا یک سری کشو در طرح خود در نظر بگیرید، اما نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که کلید داشتن خانه ای مینیمال، جلوگیری از بهم ریختگی و شلوغی فضا است. اگر مجبور شدید برای سازماندهی وسایل اضافه خود به اتاق کمد بیشتری اضافه کنید، حتما این کار را انجام دهید.

کمد در دکوراسیون مینیمال

۵-درست انتخاب کنید

تصور غلطی که در ارتباط با سبک مینیمال رایج است، این است که در این سبک اتاقی برای وسایل جانبی در نظر گرفته نمی شود. در حقیقت وجود این اتاق ها، یک عامل حیاتی برای موفقیت طرح شما است. وسایل تزیینی و جانبی در این نوع طراحی اگر دارای کارکرد هم باشند، نه تنها استفاده از آنها در طرح مشکلی ایجاد نخواهد کرد، بلکه زیبایی مینیمال فضای شما را نیز افزایش می هد. برای مثال گاهی برای اینکه فضا به شما احساس بی هویت بودن را القا نکند، می توانید از وسایلی مثل میز جلو مبلی، کتاب، شمع و وسایلی از این دست برای از بین بردن این احساس بهره بگیرید.

اکسسوری های مینیمال

در این مرحله، چیدمان نیز یک کلید اساسی به شمار می آید، شاید اگر نگاهی طراحانه به چیدمان وسایل نداشته باشیم، فضا بنظر عریان برسد.

شاید کتابخانه و میز غذاخوری نقطه خوبی برای شروع چیدمان باشند. وسایل اتاق را به نحوی که فکر می کنید مناسب است، چیدمان کنید، سپس چند قدم به عقب بردارید، اگر احساس کردید این وسایل برای اتاق زیاد هستن، تعلل نکنید و چیدمان دیگری را امتحان کنید.

حمام مینیمال

کمتری کسی است که از بی آلایشی سبک مینیمال لذت نبرد، مخصوصا بوسیله تاکید ذاتی آن به سادگی و شفافیت. زیبایی یک سری عناصر طراحی داخلی فقط در این سبک مشاهده می شود. برخی از افراد معتقد هستند که این سادگی برای زندگی روزمره ناکارآمد است، ولی اصلا اینگونه نیست. اگر به نکاتی که در این مطلب به آنها اشاره شد، جامه عمل بپوشانید، زیبایی و کارکرد را در کنار هم تجربه خواهید کرد.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *