فنگ شویی چیست

فنگ شویی چیست ؟ / به زبان ساده و کاربردی

برای اینکه بتوانیم از مزایا و اصول فنگ شویی بهره ببریم، در درجه اول بهتر است بدانیم فنگ شویی چیست و به صورت کلی اطلاعاتی در مورد آن کسب کنیم.

تصور کنید در یک روز بهاری خوش آب و هوا، در پارکی کنار یک آبنما، روی یک نیمکت خنک نشسته اید. خورشید هاله های نور زیبایی را از لا به لای درختان به سمت شما میفرستد. نسیم خنکی بدنتان را نوازش می دهد و صدای حرکت آب آرامش را به ذهن و روحتان منتقل میکند. شما در حال تجربه کردن احساسی فوق العاده هستید. لذت بخش است، نه؟

اگر خیلی ساده بخواهیم فنگ شویی را توضیح دهیم، تا حدودی به توصیفات بالا می رسیم. حالا دوست دارید این احساس فوق العاده را هر لحظه در خانه تجربه کنید؟

پس با کارشناسان ما در آرتج همراه باشید.

در این مطلب می خواهیم فنگ شویی را به صورت خیلی ساده توضیح دهیم تا در مطالب بعدی توصیه های آن را برای دکوراسیون اجرا کنیم.

فنگ شویی چیست ؟ در واقع هنر باستانی مربوط به شرق، مخصوصا چین باستان است. از این هنر برای بالا بردن سلامتی، انرژی، شادی و خلاصه داشتن حس خوب به زندگی استفاده می شود.

اگر ما وسایل خانه را درست و بر اساس اصول فنگ شویی چیدمان کنیم، سطح انرژی در خانه به تعادل می رسد. البته باید در نظر داشته باشید که چیدمان درست تنها کافی نیست، بلکه باید نکات دیگری مثل نور و رنگ هم مورد توجه قرار گیرند.

فنگ شویی چیست

فنگ شویی از کجا آمده و به دنبال چیست ؟

همانطور که پیشتر به آن اشاره شد، خواستگاه فنگ شویی چین باستان است. چینی ها معتقد بودند انرژی در زندگی حرف اول را می زند.

معنی لغوی فنگ شویی باد و آب است و مفهومش این است که هر آنچه پیرامون ماست، انرژی فعالی را از خود ساطع و انرژی محیط را دریافت می کند. این مسئله حتی شامل اشیا نیز می شود، مثل میز، صندلی و حتی یک ساختمان و هر آنچه شما فکر کنید.

هدف فنگ شویی چیست ؟ هدف ایجاد زندگی متعادل بین انسان و طبیعت است. نتیجه این تعادل آرامش و سعادت انسان است.

فنگ شویی

فلسفه و اساس کار فنگ شویی

در بخش قبل گفته شد هدف فنگ شویی ایجاد زندگی متعادل است. حالا می خواهیم ببینیم منظور از این تعادل در فنگ شویی چیست؟

این تعادل در واقع باید بین پنج عنصر اساسی در فضا یعنی چوب، آتش، خاک، آهن و آب برقرار شود. اگر این عناصر در تعادل باشند و در جای مناسب خودشان قرار بگیرند، جریان انرژی موجود فضا تغییر و انرژی محیط  تقویت می شود. انرژی منفی اثر مخرب کمتری بر زندگی ساکنان آن فضا می گذارد.

اساس کار فنگ شویی بررسی انرژی محیطی در جهت های مغناطیسی و ارتباط آن ها با عناصر پنجگانه مطرح شده است. اما فنگ شویی این انرژی را تنها از راه های گفته شده بررسی نمی کند، راه های دیگر مثل بررسی وضعیت ستارگان و یا تاثیر کیهان بر زندگی انسان و بسیاری از مسائل دیگر را نیز مورد بررسی قرار می دهد. با توجه به مولفه های بررسی شده، اصولی ارائه می دهد که حتی پس از گذشت هزاران سال با زندگی مدرن و معماری زمان ما تطابق دارد.

خب تا اینجا فهمیدیم که در فنگ شویی هر چیزی جای خودش را دارد و این مکان باید براساس جهات جغرافیایی و حاصل برآیند انرژی عناصر مختلفی است که کنار هم قرار می گیرند.

یکی دیگر از مهمترین نکات و مولفه های فنگ شویی، چیدمان براساس مولفه های شخصیتی هر فرد است. وقتی انسان خانه خود را براساس عنصر وجودی خود طراحی کند، ارتباط عمیق تر و بیشتری با آن برقرار می کند و نتیجه آن آرامش و ذهنی باز خواهد بود. ذهن باز، تصمیمات منطقی تر می گیرد و این فرآیند موجب موفقیت فرد در برهه های مختلف زندگی است.

چگونه از فنگ شویی در راستای ایجاد هماهنگی بهره ببریم

زمین و هر آنچه در بردارد، حاوی یک یا چند مورد از عناصر فنگ شویی یعنی آب، چوب، آتش، خاک و فلز است. اگر این عناصر درست کنار هم قرار بگیرند به تعادل دست می یابیم. آب، چوب را سیراب می کند. چوب، آتش را تغذیه می کند. آتش، می سوزد تا زمین ساخته شود و از زمین، فلز استخراج می شود. با توجه به چرخه فوق اگر عناصر ترکیبی مخرب داشته باشند، تعادل بر هم می خورد. برای مثال آب، آتش را خاموش می کند، پس این دوعنصر نباید کنار یکدیگر قرار گیرند.

عناصر فنگ شویی

هر کدام از عناصر موجود در فنگ شویی نماد چیزی هستند و باید در جهت خاصی قرار بگیرند و رنگ خاص خود را دارند. پس در ادامه به بررسی تک تک این پنج عنصر می پردازیم.

  • آتش: نماد انرژی بالا و اشتیاق است. جهت آن جنوب، شمال-شرق و جنوب-غرب است. رنگ های مربوط به این عنصر قرمز، نارنجی، بنفش، صورتی و زرد پر رنگ است.
  • زمین(خاک): این عنصر نماد ثبات و پایداری است. این عنصر بهتر است در مرکز خانه قرار بگیرد. رنگ های مناسب آن بژ، زرد کمرنگ و لیمویی است.
  • فلز: نماد روشنی، قطعیت و شفافیت است. جهت آن غرب و شمال-غرب است. رنگ های این عنصر طوسی، خاکستری و سفید است.
  • آب: نماد آسایش، تازگی، آرامش و فراوانی است. جهت آن شمال و شرق است. رنگ های مرتبط با این عنصر آبی و مشکی هستند.
  • چوب: نماد شادابی، زندگی و نشاط است. جهت آن شرق و جنوب-شرق است. رنگ های مرتبط با چوب سبز و قهوه ای است.

رنگ های فنگ شویی

نور

حالا وقتشه تا بعد از بررسی عناصر اصلی فنگ شویی به سایر عناصری که برای نظم بخشیدن به انرژی های موجود در فضا به آنها نیاز داریم بپردازیم. انرژی های منفی تمایل به جذب در مکان های تاریک دارند. پس فضاهای شما باید روشن و دلباز باشند. هر جایی که احساس می کنید نیاز به نور بیشتری دارد، حتما نورپردازی کنید. زیرا بدن و روح شما نیاز به نور دارد. البته بهتر است تا حد امکان از نور خورشید که نوری مفید برای ماست بهره ببریم، زیرا نور خورشید ما را سرحال می کند و شوق زندگی را در ما افزایش می دهد.

فنگ شویی اتاق خواب

در مطالب بعدی وبسایت دفتر معماری آرتج سعی میکنیم بیشتر به موضوع فنگ شویی بپردازیم و با کاربرد آن در طراحی داخلی فضاهای مختلف بیشتر آشنا شویم.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *