طراحی داخلی رستوران

10 نکته که در طراحی رستوران باید در نظر داشته باشیم

در این مطلب قصد داریم نکاتی را با هم مرور کنیم که برای طراحی داخلی و دکوراسیون رستوران باید مدنظر داشته باشید. این نکات باعث رضایت مشتری بیشتر، جذب مشتری بیشتر، فروش بیشتر و در نهایت سود بیشتر برای شما خواهند شد.

پس از انتخاب مکان مناسب برای رستوران، حالا زمان بالا زدن آستین ها و انتخاب مبلمان و طراحی داخلی مناسب به نحوی است که جذب کننده مشتری باشد و افراد در آن احساس آرامش، راحتی و لذت بیشتر کنند.

وقتی مشتری ها احساس راحتی کنند، فروش بیشتر خواهد شد و در نتیجه سود بیشتری برای شما به ارمغان دارد.

دکوراسیون داخلی رستوران شما به اندازه کیفیت غذا حائز اهمیت است. اصول پایه ای مارکتینگ حتی بر اهمیت بیشتر دکوراسیون نسبت به کیفیت غذا تاکید می کند. نوع دکوراسیون رستوران شما باید با نوع غذایی که در آن سرو می کنید هماهنگی داشته باشد.

حتی اگر شما بهترین غذای روی زمین را هم در رستورانتان سرو کنید، اما دکوراسیون داخلی رستورانتان مناسب نباشد، کسی مجدد به آنجا باز نمی گردد و آنجا را به کسی معرفی نخواهد کرد.

در این مطلب می خواهیم جنبه هایی را به شما یادآور شویم که اغلب مدیران و کارآفرینان آنها را نادیده می گیرند. عواملی حیاتی که باعث می شوند مشتری هایتان مجدد شما را انتخاب کنند و به رستورانتان بازگردند.

ارائه دستور العمل مرحله به مرحله برای طراحی رستوران کار غیرممکنی است. هر رستوران کانسپت و شرایط خاص خود را دارد که باید مورد توجه قرار گرفته شود، پس طراحی آن نیز باید مختص به آن باشد.

رنگ در طراحی داخلی رستوران

  1. رنگ

روانشناسان معتقدند که رنگ تاثیر زیادی بر مغز افراد دارد. همچنین بین رنگ و متقاعد کردن انسان ها، رابطه جالبی وجود دارد. این موضوع یکی از پر طرافدارترین مباحث مارکتینگ است. رنگ ها احساس متفاوتی را به مغز ما منتقل می کنند. آنها بر بدن ما نیز تاثیر می گذارند.

به طور کلی رنگ ها سبب تغییر نگرش ما می شوند و این دقیقا همان نکته ای است که ما از آن آگاه نیستیم.

در ارتباط با غذا و صنایع وابسته رنگ قرمز پادشاه رنگ هاست. قرمز رنگی چیره است. از لحاظ علمی ثابت شده که قرمز بر اشتها تاثیر زیادی دارد. از طرف دیگر آبی متابولیسم بدن ما را کاهش می دهد. پس بدیهی است که انتخاب یک تم رنگی برای رستوران، عاملی اساسی به شمار می آید.

پس اگر شما یک ایده عالی برای رستوران خود دارید، در انتخاب رنگ دقت کنید و از تاثیر آن بر مشتری غافل نشوید.

 طراحی داخلی رستوران

  1. دکور

اکثر افراد متوجه نمی شوند که مشتری ها برای گران بودن دکوراسیون رستوران شما به آنجا مراجعه نمی کنند. درست است که دکوراسیون و کیفیت آن در انتخاب رستوران تاثیر دارد اما مشتری ها به اینکه شما گران قیمت ترین صندلی ها را از بهترین برند تهیه کرده اید و یا اینکه صندلی های معمولی را در یک حراجی خریده اید اهمیت نمی دهند. تنها زیبایی و چشم نوازی آنها است که مشتری را وادار به ورود به رستوران شما می کند.

درست است که شما برای طراحی و دکوراسیون رستوران خود آزاد هستید و می توانید مطابق سلیقه خودتان آنجا را چیدمان کنید، اما باید بخاطر داشته باشید که هر چه طرح شما بیشتر به سمت شیشه های مدرن، فلز، رنگ های سرد، فرم های سلب و نورپردازی زیاد گرایش داشته باشد، کمتر حس گرسنگی را به مشتری ها القا می کند.

این سبک از طراحی ها بیشتر برای جوانان جذاب هستند. اما متاسفانه آنها معمولا زیاد دست و دلباز نیستند و پول کافی برای خرج کردن در رستوران شما را نخواهند داشت. همچنین اگر رستوران جدیدی در نزدیکی شما افتتاح شود آنها رستوران شما را فراموش می کنند و به سمت رستوران جدید کشیده می شوند.

نورپردازی در طراحی داخلی رستوران

  1. نورپردازی

نورپردازی خیلی مهم تر از آن چیزی است که عموم مردم فکر می کنند! اهمیت آن در فضاهای عمومی مثل رستوران چند برابر است. نورپردازی مناسب ارزش مبلمان شما را چند برابر نشان می دهد، ایرادات را می پوشاند و تجربه شامی دل انگیز را برای مشتری های شما به همراه دارد.

علاوه بر این نورپردازی اولین چیزی است که مشتری را جذب می کند. نورپردازی گرم و دعوت کننده عابران را برای ورود به رستوران ترغیب می کند. همزمان با جذب و ورود مشتری به محیط، با دیدن گرما و صمیمیت موجود در فضا، احساس گرسنگی در آنها افزایش می یابد.

انتخاب درست نورپردازی نه تنها بر سبک مبلمان شما اثرگذار است، بلکه برای جذابیت فضای شما، امری حیاتی است.

نور گرم، درست بر خلاف نور سرد، گرما و صمیمیت به فضای شما می دهد. نورهایی که در جای مناسب برای هر میز تعبیه شده اند، مشتری ها را به مراوده با یکدیگر تشویق می کند. نور سرد برخلاف نور گرم باعث بالا رفتن صدای مشتری ها می شود و در فضا هرج و مرج احساس می شود.

هرگز فراموش نکنید که خلاقیت در دکوراسیون داخلی رستوران ها در گرو نورپردازی مناسب آنها است.

 طراحی داخلی رستوران

  1. موسیقی

یک روز من به تنهایی در یک رستوران بی نظیر شام می خوردم. طعم غذا عالی بود. تنها غذا خوردن به من فرصت تماشای محیط، سایر مشتری ها و جزییات رستوران را می داد. بهترین غذا و جو در آن رستوران حاکم بود، اما تنها تا زمانیکه موسیقی شروع به پخش شدن کرد، موسیقی شاد با ریتمی تند و صدایی بلند! دیگر خبری از آرامش در آنجا نبود. به  سختی داشتم تحمل می کردم تا غذا تمام شود، اما طاقت نیاوردم و درخواست صورتحساب کردم.

موسیقی تاثیری مهم و شگرف بر مهمانان رستوران دارد. مطالعات بسیاری در رابطه با تاثیر موسیقی انجام شده است که نتایج آن نشان از تاثیر شگرف موسیقی بدون کلام نه تنها بر روحیه مشتریان و تحریک اشتهای آنها، بلکه بر تصویر ذهنی آنها از رستوران شما دارد.

موسیقی راک اشتها را افزایش می دهد و باعث سریعتر جویدن غذا می شود. برخلاف آن موسیقی کلاسیک باعث آرامش در خوردن غذا می شود. در فست فودهای شلوغ، با توجه به ویژگی های ذکر شده استفاده از موسیقی راک توصیه می شود تا افراد سریعتر غذا خورده و در نتیجه میزها زودتر خالی شوند. اما برای رستوران های لوکس و گران قیمت، ترکیب موسیقی کلاسیک با بشقابی که توسط سرآشپزی بینظیر تهیه و تزیین شده، ترکیبی ایده آل خواهد بود.

 طراحی داخلی رستوران

  1. رایحه

قدرت عطر و بوی خوش خارق العاده است. حس بویایی ما از قویترین حواس برای تداعی خاطرات است. استفاده از عطر مناسب در فضا باعث پرواز ذهن ما در گذشته ها می شود و این تداعی خاطرات می تواند اشتهای هر کسی را برانگیزد.

حس بویایی ما خیلی قوی تر از چیزی است که به نظر می رسد. به طور متوسط انسان ها دارای 5 تا 6 گیرنده بویایی هستند. این گیرنده ها قادر به دریافت و تشخیص حدود 10.000 بوی مختلف هستند!

یکی از نکات حیاتی برای مارکتینگ رستوران شما، توجه به عطر و رایحه است.

سرویس بهداشتی در طراحی داخلی رستوران

  1. سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی مسئله ای است که اغلب توسط کارآفرینان فراموش می شود، اما مسئله ای بسیار مهم و حیاتی به شمار می آید.

بسیاری از رستوران داران هزینه های گزافی را برای تبلیغات و خرید محصولات می کنند، اما هیچکدام از آنها بودجه ای را برای سرویس بهداشتی در نظر نمی گیرند.

مشتری ها باید مسیری کثیف را تا رسیدن به سرویس بهداشتی طی کنند و با تحمل بوهای بد اگر زنده برگشتند، باید تلاش کنند تا خاطره چند دقیقه قبل را فراموش کنند و غذا را میل کنند. در حالیکه یک سرویس بهداشتی تمیز، با بوی خوش، دستمال کاغذی و صابون مایع برای مشتری ها بسیار دلپذیر خواهد بود.

زمانیکه مشتری شما با خالی بودن ظرف مایع صابون و یا نبود دستمال توالت مواجه شود، مطمئن باشید که امتیاز رستوران شما در ذهنش کم شده است. پس شما در حال از دست دادن مشتری هایتان هستید.

استفاده از اسپری خوشبو کننده در سرویس بهداشتی یکی از واجبات آن است. در ضمن مطمئن شوید که قفل درها سالم هستند.

طراحی داخلی رستوران

  1. طراحی

امروزه مفهوم فضاهای تجاری با سابق متفاوت است. این مکان ها دیگر جایی برای خرید کالاها و خدمات نیستند، بلکه مکانی برای برآوردن نیازها و رویاپردازی هستند. این مسئله خصوصا برای رستوران صدق می کند.

شما دیگر نباید همانند گذشته روی فروش محصولات متمرکز باشید، شما باید فضایی بسازید که روی محصول شما و رابطه آن با مشتری متمرکز باشد.

در دوران معاصر سعی بر تبدیل تجارت قدیمی به نوع مدرن آن است. برای این کار باید مسیری بصری را برای مشتری برنامه ریزی کنید و او را وادار کنید که از مسیری که می خواهید عبور کند. اینکار را بازاریابی بصری می نامند. در بازاریابی بصری، مشتری را با چشمانشان به محصول یا خدمات جذب می کنند. از بازاریابی بصری برای بالا بردن ارزش محصولات و خدمات استفاده می شود و در نتیجه هدف نهایی بالا بردن سود شما خواهد بود.

مدیریت فضا نقش مهمی را در تصمیم انتخاب محصول شما دارد، زیرا فضا باید بتواند رابطه ای نه تنها عینی بلکه روانی بین محصول و مشتری ایجاد کند.

طراحی داخلی رستوران

  1. ظرفیت رستوران

فضای رستوران شما باید در برگیرنده تعادلی میان فضایی دعوت کننده و تعداد مناسب صندلی باشد.

تعداد صندلی ها باید برای ظرفیت بیشتر، افزایش داده شوند. در عین حال فضای نشستن باید راحت باشد. برای ایجاد چنین فضای آرامش بخشی باید فاصله میزها را بیشتر کنید.

طراحی داخلی رستوران

  1. گرمایش و تهویه

گران قیمت ترین تجهیزاتی که هر رستورانی به آن نیاز دارد، مربوط به این بخش می شود. البته که یکی از مهم ترین ها هم هستند. اگر می خواهید مشتری های خود را حفظ کنید باید رستورانتان دارای تهویه، گرمایش و سرمایش مناسب باشد. درجه اهمیت سیستم تهویه در تابستان به حداکثر خود می رسد، پس مطمئن شوید که رستورانتان تهویه مناسبی دارد تا مشتری ها به سراغش بیایند.

طراحی داخلی رستوران

  1. آشپزخانه

یکی دیگر از پر هزینه ترین بخش های رستوران مربوط به تامین تجهیزات آشپزخانه خواهد بود. طرح آشپزخانه باید به گونه ای باشد که روندی سیال بین مراحل تهیه و سرو غذا ایجاد کند و خللی در این روند وجود نداشته باشد. خیلی از رستوران ها به دلیل کوچک بودن فضای آشپزخانه، نمی توانند به مشتری های بیشتر خدمات بدهند. پس ابعاد مناسبی را برای اینکار در نظر بگیرید.

نکات فوق برخی از مهمترین مسائلی هستند که باید در طراحی رستوران خود در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که شما باید تجربه مشتری هایتان را از غذایی لذت بخش ارتقا دهید.

برای مشاهده تصاویر بیشتر از طراحی داخلی و دکوراسیون رستوران به بخش نمونه ها (رستوران) مراجعه کنید.

 

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *