رعایت مقیاس در خانه های کوچک

چگونه بزرگترین مشکل دکوراسیون خانه های کوچک را حل کنیم!

اینکه طراحی خانه های کوچک کار بسیار پیچیده ای است، مسئله ای انکار ناپذیر است. زمانیکه شما در متراژ محدود شروع به طراحی می کنید، باید تمام عناصر را با مقیاس و اندازه های کوچک انتخاب کنید تا مطمئن شوید که آنها کارایی لازم را خواهند داشت. اما خیلی از افراد با افراط در این موضوع بزرگترین اشتباه را مرتکب می شوند.

رعایت مقیاس در خانه های کوچک

اگر شما هم مرتکب این اشتباه شدید، نگران نباشید، این مشکل خیلی بیشتر از آنکه فکرش را کنید رایج است، اما الان یکبار برای همیشه می خواهیم راه حل این مشکل را با هم مرور کنیم. در ادامه با آرتج همراه باشید تا راه حل مناسبی برای این مشکل پیدا کنیم.

اشتباهات رایج در خانه های کوچک

مشکل طراحی: مبلمان خیلی کوچک

زمانیکه در حال تلاش برای حل مشکل کوچک بودن  خانه هستید، اولین فکری که به ذهنتان خطور می کند، خرید مبلمان کوچک است.

در واقع این تفکر اشتباه است، بسیاری از افراد در مواجهه با این مشکل تنها راه حلی که به ذهنشان خطور می کند همین ایده است.

وقتی شما مبلمانی می خرید که برای فضای خانه کوچک است به جای اینکه فضا را بزرگتر نشان دهد، نتیجه درست برخلاف تصور است و حتی ممکن است کوچکتر از آنچه واقعا هست، فضا را به نمایش بگذارد. ترکیب این دو مسئله یعنی وسایل کوچک در خانه کوچک، حس خانه عروسک ها را ایجاد می کند، انگار تمام وسایل خانه در فضا شناور هستند، بدون اینکه ذره ای احساس تناسب بین وسایل و فضا در شما ایجاد شود.

در این شرایط مهم ترین مسئله این است که، میانه رو باشید. برای این منظور مقیاس و تناسبات مهم ترین ابزار شماست. وقتی از این ابزار به درستی استفاده کنید، برای پرکردن منزل خود مبلمانی که سایز مناسب با خانه شما را دارند، به کمکتان خواهند آمد!

رعایت مقیاس در خانه های کوچک

مرحله اول: از قانون 3/2 پیروی کنید

خرید مبلمان با اندازه مناسب خانه شما، تماما منوط به درست اندازه گرفتن شماست. حتی بعضی از ما که تجربه طراحی هم داریم، نمی توانیم قبل از خرید یک وسیله تنها به صورت چشمی راجب اندازه آن نظر بدهیم. این شرایط در زمانی که فضایی محدود داریم، دو برابر حائز اهمیت می شود.

وقتی در ذهن خود راجع به مبلمان مناسب فکر می کنید مسئله مهم رعایت نسبت 3/2 است. از اندازه گیری کل اتاق شروع کنید. برای مثال کاناپه شما باید 3/2 دیوار مجاورش باشد و یا میز غذاخوریتان 3/2 اندازه کاناپه.

این نسبت برای همه جا صرف نظر از کارکرد آن فضا کاربرد دارد، مثلا ابعاد تختخواب باید 3/2 مساحت اتاق باشد و به همین ترتیب تمام وسایل را اندازه گیری کنید و تناسب ببندید.

تفاوت مقیاس ها در خانه های کوچک

مرحله دوم: تفاوت در وزن بصری

در مرحله اول شما با استفاده از قانون 3/2 وسایل اصلی خانه را تهیه کرده اید، حالا نوبت وسایل ثانویه است. وسایل ثانویه، وسایلی مثل بوفه هستند، یا هر چیزی که با مبلمان اصلی هماهنگی دارد اما کاربرد زیادی ندارند و در واقع تزیینی هستند.

نکته ای که در ارتباط با این دسته از وسایل حائز اهمیت است، وزن بصری آنهاست یعنی اینکه چقدر سنگین بنظر می رسند. اگر از وسایل حجیم استفاده کنیم، اتاق کوچکتر به نظر می آید، در حالیکه اگر وسایلی که دید از اونها رد می شود را بکار ببریم فضا بزرگتر و دلبازتر به نظر خواهد رسید، نکته اصلی ایجاد تعادل بین این دو دسته است.

به عنوان نمونه به تصویر بالا نگاه کنید، بعضی از وسایل بنظر حجیم می رسند و برخی دیگر برخلاف آنها و این امر باعث تعادل فضا شده، شما هم باید همین هدف را دنبال کنید.

مرحله سوم: به غریزه خود اعتماد کنید

بعد از اینکه شما تمام وسایل مورد نیاز را تهیه کردید، حالا نوبت به چیدمان می رسد. باید چیدمان مناسب را برای اتاق ها پیدا کنید. در واقع معماران ما در آرتج یک سری راه های طراحی به شما معرفی می کنند، اما در نهایت ادراک شما مهم ترین ابزار شما خواهد بود.

در طراحی داخلی، حس ششم شما اصلی ترین ابزار شماست. اگر تا حالا جای مبلمان خود را برای اینکه احساس خوبی به شما منتقل نمی کرده، عوض کرده اید، قطعا متوجه شده اید که حس ششم چقدر ابزار قدرتمندی است. زمانیکه دارید اتاق خود را چیدمان می کنید، با دقت اینکار را انجام دهید تا نتیجه این کار، احساس مطلوبی را در شما بر انگیزد. اگر احساس شما هنوز مطلوبیت را تایید نمی کند، یعنی چیزی سر جایش نیست، از جابجایی مجدد نترسید، دوباره تلاش کنید تا به چیدمان مطلوب برسید.

رعایت مقیاس در خانه های کوچک

همه ما می دانیم که دیزاین کردن یک آپارتمان کوچک چالش های منحصر بفرد خودش را دارد، از یک سمت تهیه مبلمانی که باید کوچک تر از حد استاندارد باشند، از طرف دیگر کوچک بودن بیش از حد آنها یک اشتباه بزرگ خواهد بود. نکاتی را که در این مطلب به آنها اشاره شد، به خاطر بسپارید و مطمئن باشید که مبلمان مناسب منزل خود را خواهید یافت.

آیا تا به حال این اشتباهات را مرتکب شده اید؟ برای جبران آنها آماده اید؟ نظراتتون رو درباره  این مطلب با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *