تخته برش

ایده های خارق العاده برای آشپزخانه های کوچک

در این بخش از بلاگ دفتر معماری و طراحی داخلی آرتج سراغ آشپزخانه های کوچک  رفتیم تا خاطر نشان کنیم بزرگ بودن فضا همیشه راه حل مناسب نیست، مخصوصا زمانی که صحبت از آشپزخانه می شود. اگر آشپزخانه های کوچک دارای کارایی مناسب باشند چه بسا بهتر از انواع بزرگ آنها به کمک ما می آیند. فضا و طراحی مناسب وابسته به ابعاد و بزرگ بودن آشپزخانه نیست. تمام چیزی که هر کسی در آشپزخانه نیاز دارد ایده های ناب دکوراسیون داخلی است که منجر به ایجاد فضایی سازمان یافته، کاربردی و زیبا می شود.

اگر شما بتوانید آشپزخانه خود را سازمان دهی کنید، قطعا خواهید توانست زندگی خود را نیز سازمان دهی کنید.

در این مطلب سعی شده است تا ایده هایی برای آشپزخانه های کوچک از سراسر دنیا جمع آوری شود و در اختیار شما قرار گیرد تا راه حلی برای مشکل کم بودن فضای آشپزخانه شما باشند. شلوغی بیش از حد، کمبود فضای کانتر و تیره بودن فضا، از اصلی ترین معضلات آشپزخانه های کوچک هستند. در ادامه به این معضلات می پردازیم.

جلوگیری از بهم ریختگی

بهم ریختگی و شلوغی

نداشتن کابینت و فضای کافی اغلب علت اصلی بهم ریختگی آشپزخانه است. گاهی حتی فضای بیشتر هم پاسخ مناسبی برای این مشکل نیست. به سراغ کابینت های خود بروید، مخصوصا قسمت های انتهایی آنها، هر آنچه را که نیاز ندارید به دیگران ببخشید! از خودتان بپرسید که آیا واقعا به هسته گیر آلبالو و یا اسلایسر تخم مرغ نیاز دارید یا خیر. بعد از مرتب کردن کابینت ها هر آنچه که به لحاظ بصری باعث بهم ریختگی میزهای آشپزخانه می شود را در کابینت ها جا دهید.

تخته برش

کمبود فضای کانتر

همه ما همیشه از کم بودن فضای کاری خود در آشپزخانه گله داریم. شما می توانید با یک ایده کوچک، فضای کاری خود را گسترش کنید. با اضافه کردن یک تخته برش به سینک خود آنرا در مواقع لزوم مانند تصویر بالا به میز کار تبدیل کنید.

کابینت های تیره

آشپزخانه با طیف رنگ تیره

فضاهای تیره همیشه کوچک تر به نظر می رسند، پس دست بکار شوید و یک رنگ روشن برای آشپزخانه خود انتخاب کنید و رنگ آن را تغییر دهید. اگر شما رنگ های تیره کابینت را دوست دارید و نمی خواهید که آن را تغییر دهید، پس از انواع نورپردازی برای فضای خود استفاده کنید. از نورهای خطی برای زیر کابینت ها استفاده کنید تا فضای کارتان روشن تر شود. با این روش کابینت ها عمیق تر دیده می شوند در نتیجه آشپزخانه بزرگ تر به نظر می رسد. نورپردازی خوب، فضا را صرف نظر از رنگ آن بزرگ تر نشان می دهد. در این بخش تعدادی از ایده های نورپردازی جمع آوری شده که شما می توانید از آنها در فضای خود استفاده کنید:

 • از LEDهای خطی برای زیر شلف ها و کابیت های خود استفاده کنید تا به سادگی فضا را برای شما در عین روشن کردن عمق ببخشند.
 • به جای استفاده از لامپ های پر مصرف قدیمی از نوع کم مصرف و پر نورتر آن ها استفاده کنید.
 • برای بالای کانتر و جزیره آشپزخانه از لوسترهای خطی استفاده کنید تا در عین زیبا کردن فضای شما، نور را هم به آشپزخانه و هم به سالن شما بتابند.
 • از آینه و یا سایر مصالحی که نور را بازتاب می دهند به عنوان متریال بین کابینتی استفاده کنید. با این روش هم نور را چند برابر کرده اید و هم فضا را گسترش می دهید.

ایده های ساده و کاربردی برای آشپزخانه های کوچک با قابلیت اجرای ساده

 • قفسه قابلمه ها
 • قفسه های دیواری برای ابزارهای پخت و پز
 • مخفی کردن مبلمان
 • فضای کار بیشتر
 • قفسه های بیشتر

قفسه قابلمه ها

قفسه قابلمه ها

کاملا قابل درک است که بیشتر آشپزخانه ها فضا کافی برای قفسه های بزرگ و مستطیلی موجود را ندارند. اما نمونه هایی از این قفسه ها وجود دارند که ابعاد کوچکی دارند و از زمین شروع نمی شوند. در واقع این قفسه ها کوچک و دیواری هستند و قادرند تا قابلمه ها و ظروف روزمره شما را در خود جای دهند.

ایجاد فضای اضافه

قفسه های دیواری برای ابزارهای پخت و پز

این ایده از رستوران های شلوغ گرفته شده است. چرا ما از دیوارهای موجود برای قفسه ها و آویزان کردن وسایل ضروری آشپزخانه بهره نبریم وقتی هم به کارایی آشپزخانه می افزاید و هم به زیبایی آن!

برخی از این ایده ها عبارتند از:

 • استفاده از یک ریل که تعدادی آویز برای آویختن ابزار آشپزی داشته باشد. حتی گاهی می توان سبدهای زیبایی به ابتدا و انتهای ریل اضافه کرد تا وسیله های کوچک را داخل آنها نگهداری کرد.
 • بهره بردن از صفحات فلزی یا چوبی با سوراخ هایی روی آنها که بتوان بوسیله پین های کوچک مثل میخ یا چوب های کوچک، هر جای آن که اراده کنیم وسایل مورد نظرمان را آویزان کنیم. حتی می توان به وسیله رنگ های مختلف صفحه را به بخش های مختلف با کاربرد متفاوت تقسیم کرد.
 • از آهنرباهای دیواری برای چاقوها و یا ظروف ادویه می توان بهره برد.

مخفی کردن مبلمان

برای به حدکثر رساندن کارایی آشپزخانه خود، یک رویکرد خلاقانه را امتحان کنید. این مورد یک راه برای ایجاد فضایی چند منظوره است که در عین در دسترس بودن مبلمان، آنها را از جلوی چشم مخفی خواهد کرد. مثال هایی از این نوع مبلمان عبارتند از:

 • استفاده از صندلی های اپن بدون پشت (تکیه گاه) که زیر میز مخفی شوند.
 • استفاده از میزهای کشویی که از داخل کابینت بیرون کشیده شوند و در مواقع عدم نیاز بتوان آنها را جمع کرد و به فضا افزود.
 • استفاده از میزهای دیواری که در مواقع نیاز باز می شوند و به راحتی می توان آنها را جمع کرد و فضا را باز کرد.

اجاق گازهای شیشه ای

فضای کار بیشتر

اگر شما به دنبال سبک مدرن برای آشپزخانه خود هستید باید به ویژگی های آن نیز توجه کنید. اصلی ترین ویژگی این سبک نگاه مینیمالیستی به فضا است، پس باید کانتر و میزهای آشپزخانه عاری از هر گونه شلوغی باشند. البته رعایت این نکته نه تنها جلوه ای مدرن به آشپزخانه شما می دهد، بلکه باعث ایجاد فضایی بیشتر برای آماده سازی و تهیه غذا می شود. قدم اول خالی کردن روی کانتر و میزها از هر گونه وسیله است. در ادامه ایده هایی برای افزایش فضای کانتر مطرح می شوند:

 • از اجاق گازهای برقی مدرن و شیشه ای استفاده کنید. امروز اجاق گازهایی در بازار موجود هستند که کاملا صاف و بدون برآمدگی هستند و می توان در زمانی که اجاق گاز مورد استفاده نیست تخته برش خودتان را روی آن بگذارید و از فضای ایجاد شده استفاده کنید.
 • تهیه یک صفحه و پوشش برای روی اجاق گاز، شما می توانید این پوشش را حتی خودتان بسازید. اگر اجاق گاز شما برآمده است، می توانید با تهیه این پوشش، وقتی از اجاق گاز استفاده نمی کنید آن را به عنوان فضای کاری خود استفاده کنید.
 • استفاده از میزهای چرخ دار و کمجا که در مواقع نیاز به کمکتان بیاید و زمانیکه به آن نیازی ندارید به سادگی جمع شوند.

قفسه های بیشتر

فقسه های بیشتر

به آشپزخانه خود نگاه کنید، حتما فضایی را برای نصب قفسه های بیشتر خواهید یافت. حتی یک ردیف طبقه باریک زیر کانتر و جزیره آشپزخانه که وسایل کوچک خود را در آنجا بگذارید. این فضاها می توانند کنج ها و یا بالای میزها باشند.

امیدواریم که این مطلب راه حل های مناسبی را به شما پیشنهاد داده باشد و بتوانید از آن برای تغییر فضای آشپزخانه خود استفاده کنید.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *