تفاوت کابینت های گلاس با ممبران

تفاوت کابینت ممبران با های گلاس ـ مزایا و معایب

در طراحی آشپزخانه شاید مهم ترین بخش به انتخاب نوع و جنس کابینت برگردد. در سال های اخیر کابینت های ممبران و های گلاس از پر طرفدارترین انتخاب ها برای آشپزخانه های ایرانی بوده اند. به همین خاطر در این بخش از بلاگ دفتر طراحی داخلی آرتج تصمیم گرفتیم سراغ این دو مدل کابینت پرطرفدار برویم و تفاوت کابینت ممبران با های گلاس و مزایا و معایب هر کدام را با هم بررسی کنیم. در ادامه با آرتج همراه باشید…

 

کابینت آشپزخانه های گلاس

 

اگر به آشپزخانه مدرن و مینیمال علاقه دارید کابینت های گلاس بهترین انتخاب برای شماست. این نوع کابینت از ورق های های گلاس ساخته می شود که ظاهری براق، شفاف و شیشه ای دارند.

از نظر قیمت کابینت های گلاس قیمت مناسب تری نسبت به کابینت ممبران دارد.

کابینت های گلاس طوسی

ورق های گلاس چیست؟

 

بر خلاف تصور عام که کلمه های گلاس را برگرفته از کلمه شیشه (Gloss)  می دانند در واقع کلمه های گلاس بر گرفته از پوشش پلکسی گلاس (نوعی پلاستیک) است که در ساخت این ورق استفاده می شود. ورق های گلاس مغز ام دی اف دارد که با روکش پلکسی گلاس به عنوان لایه بیرونی در یک سمت ورق پوشانده شده است.

در ام دی اف های معمولی از پوشش ملامینه استفاده میشود.

 

مزایای کابینت های گلاس:

 

۱- درخشش، زیبایی و بازتاب نور لایه بیرونی های گلاس

شاید مهم ترین مزیت کابینت های گلاس براق بودن و درخشش لایه بیرونی آن است که ظاهری مدرن، شیک و تمیز به آشپزخانه شما می دهد. به خصوص در آشپزخانه های کوچک بهترین راه حل برای بزرگتر نشان دادن فضای آشپزخانه است.

کابینت های گلاس طوسی و سفید

۲- قیمت مناسب کابینت های گلاس

اگر کابینت ها را بر اساس قیمت بررسی کنیم کابینت های گلاس کمی گران تر از کابینت ام دی اف است و نسبت به کابینت ممبران قیمت پایین تری دارد و از این جهت کابینت های گلاس کابینتی اقتصادی محسوب می شود.

کابینت های گلاس شیک سفید

۳- تنوع طرح و رنگ

از نظر تنوع طرح و رنگ کابینت های گلاس انتخاب های متنوع و متفاوتی را در اختیار شما قرار می دهد. از رنگ های ساده گرفته تا طرح سنگ و استیل و …طیف گسترده ای از طرح و رنگ های متنوع در اختیار شماست تا  انتخابی متناسب با سلیقه خود داشته باشید.

کابینت های گلاس مشکی و استیل

۴- مقاومت و طول عمر مناسب

کابینت های گلاس به دلیل مغز ام دی اف که در ساخت آن به کار رفته است اغلب مزایای ام دی اف را دارد از جمله مقاومت و طول عمر مناسب که اگر در معرض رطوبت نباشد میتواند سال های سال مورد استفاده قرار گیرد.

کابینت های گلاس مدرن سفید

 

 

معایب کابینت های گلاس

 

۱- ضعف های گلاس در برابر رطوبت

کابینت های گلاس مانند کابینت ام دی اف که از مغزی ام دی اف خام ساخته شده است در مقابل آب و رطوبت آسیب پذیر است و اگر رطوبت به مغزی ام دی اف نفوذ کند کابینت آسیب می بیند.

البته کابینت های گلاس به دلیل لایه بیرونی پلی گلاس نسبت به کابینت ام دی اف که پوشش ملامینه دارد مقاومت نسبتا بهتری دارد.

۲- خش پذیری و لک شدن های گلاس

پوشش پلی گلاس کابینت های گلاس که باعث درخشش و انعکاس نور میشود در مقابل خش و لک مقاومت بالایی ندارد و با اشیای تیز خش می افتد و مانند شیشه و آینه با برخورد دست و اثر انگشت لک می شود که البته به سادگی هم تمیز می شود.

۳- تفاوت ورق های گلاس ایرانی و ترک

تا چند سال پیش اکثر ورق های های گلاس موجود در بازار از نوع ورق های با کیفیت ترک بودند ولی در سال های اخیر به دلیل بالا رفتن قیمت ارز و مشکلات واردات اکثر ورق های موجود در بازار ورق های های گلاس ایرانی هستند و بعضا با نام ورق های  ترک به فروش می رسند.

به همین دلیل انتخاب کابینت ساز یا دفتر طراحی داخلی معتبر برای طراحی و ساخت کابینت های گلاس بسیار مهم است.

 

 

کابینت آشپزخانه ممبران یا وکیوم

 

کابینت ممبران یا وکیوم در دسته بندی کابینت های کلاسیک و لوکس قرار می گیرد و با طرح های متنوع و جزییات زیاد، ظاهری مجلل به آشپزخانه شما می دهد.

از نظر قیمت کابینت ممبران در مقایسه با کابینت های گلاس قیمت بیشتری دارد و نسبت به کابینت چوبی قیمت بسیار پایین تری دارد.

کابینت ممبران کلاسیک سفید

کابینت ممبران یا وکیوم چیست؟

 

متریال ممبران یا وکیوم نوعی روکش پی وی سی است که بر روی مغز ام دی اف یا چوب یا نئوپان کشیده می شود که با توجه به مغز و کیفیت روکش پی وی سی که در آن به کار رفته است قیمت متفاوتی دارد. در واقع طرح کابینت با استفاده از دستگاه سی ان سی بر روی مغز ام دی اف پیاده میشود سپس مغز ام دی اف به چسب و رزین آغشته میشود و با استفاده از دستگاه وکیوم روکش ممبران بر روی آن وکیوم میشود.

کابینت ممبران کلاسیک مشکی

 

مزایای کابینت ممبران

 

۱- تنوع طرح و جزییات

با توجه به تکنولوژی و دستگاه های مختلفی که در ساخت کابینت ممبران استفاده می شود امکان اجرای طرح های متنوع با جزییات فراوان به خصوص طرح های کلاسیک در آن بسیار زیاد است.

کابینت ممبران کلاسیک سفید و مشکی

۲- ظاهر لوکس و مجلل

در واقع کابینت ممبران به عنوان رقیبی سر سخت برای کابینت های چوبی محسوب می شود که با توجه به قیمت بسیار پایین تر نسبت به کابینت چوبی انتخاب مناسب تری است و از طرف دیگر همچون کابینت چوبی ظاهری لوکس و مجلل به آشپزخانه شما می دهد.

 

کابینت ممبران کلاسیک لوکس

۳- مقاومت نسبتا خوب در برابر رطوبت

کابینت ممبران با توجه به روکش پی وی سی که بر روی مغز ام دی اف وکیوم می شود مقاومت خوبی نسبت به رطوبت دار البته باید توجه داشت که تنها وجه بیرونی کابینت پی وی سی می شود و وجه پشتی با توجه به نوع وکیوم، روکش پی وی سی ندارد و نسبت به آب آسیب پذیر است.

کابینت ممبران کلاسیک سورمه ای

معایب کابینت ممبران

 

۱- وابستگی بسیار زیاد به اجرای کابینت ساز

کیفیت کابینت ممبران رابطه مستقیم به کابینت ساز دارد به دلیل عوامل متعددی که در ساخت کابینت ممبران تاثیر گذار است، تجربه، تخصص و نوع دستگاه هایی که در ساخت کابینت ممبران استفاده می شود انتخاب کابینت ساز بسیار مهم است. به طور مثال زمانی که طرح های با جزییات بالا و ظریف کار می شود کیفیت روکش و وکیوم و کیفیت چسب بسیار تاثیر گذار است که جزییات ظریف را پوشش دهد و بعد از مدتی باز نشود.

۲- حساسیت به نور و حرارت

روکش کابینت ممبران نسبت به نور مستقیم خورشید و حرارت آسیب پذیر است و می تواند با گذر زمان تغییر رنگ داده یا چسب آن باز شود و به اصطلاح روکش خودش را ول کند. از طرفی کیفیت چسب به کار رفته هم بسیار مهم است .

۳- آسیب پذیری در مقابل اجسام تیز

روکش پی وی سی به کار رفته در کابینت ممبران در مقابل اجسام و وسایل تیز آسیب پذیر است و در این مورد باید بسیار مراقب بود که اجسام تیز باعث پارگی روکش کابینت ممبران نشود.

۴- تعمیر کابینت ممبران

با توجه به نوع روکش و طرح کابینت ممبران اگر به طور مثال چند سال بعد بخشی از کابینت شما آسیب ببیند و قصد تعویض یا تعمیر آن را داشته باشید پیدا کردن نوع روکش و طرح کابینت ممبران شما کار بسیار سختی است و از طرفی هزینه نسبتا زیادی دارد.

 

 

کابینت ممبران یا کابینت هایگلاس؟!

 

با توجه به تمام مواردی که با هم مرور کردیم شاید فهمیدن اینکه چه کابینتی مناسب آشپزخانه شماست راحت تر شده باشد.

اگر دکوراسیون منزل شما مدرن است و به سبک مدرن و مینیمال علاقه دارید و هزینه مناسب برای شما مهم است، انتخاب کابینت های گلاس بهترین انتخاب برای شماست.

اما اگر تم خانه شما کلاسیک است، آشپزخانه نسبتا بزرگی دارید و به طراحی مجلل و لوکس علاقه دارید کابینت ممبران می تواند خواسته های شما را برآورده کند.

تفاوت کابینت های گلاس با ممبران

در آخر باز هم توصیه میکنیم با توجه به متریال های متنوع با کیفیت های متفاوت که در بازار ایران وجود دارند، شناخت کیفیت متریال و دستگاه های به کار رفته در ساخت کابینت برای مشتری دشوار است. به همین خاطر برای اینکه از کیفیت ساخت و متریال کابینت مطمئن باشید حتما در انتخاب کابینت ساز یا دفتر طراحی داخلی وسواس داشته باشید تا هزینه بالا و کیفیت پایین به شما تحمیل نشود و با هزینه ای معقول کابینتی با کیفیت و با طول عمر بالا داشته باشید.

معماران و کارشناسان ما در دفتر معماری و طراحی داخلی آرتج در کنار شما هستند و تمام مراحل مشاوره، طراحی، ساخت و نصب کابینت را به صورت یکپارچه با متریال با کیفیت و طراحی روز دنیا با قیمت مناسب برای شما فراهم می کنند. برای بازدید و مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *